İnsan gözünün göremeyeceği ışınlar-Göremediğimiz ışık türleri

İnsan gözünün göremeyeceği ışınlar-Göremediğimiz ışık türleri

a. Radyo dalgaları; haberleşmede kullanılır 

b. Mikro dalgalar; bugün yaygın olarak mikro dalga fırınlarda, arabaların hız ölçümünde kullanılan polis radarlarında, uçakların yerini belirleyen ve hızını ölçen radar sistemlerinde mikro dalga ışınlar kullanılmaktadır.

  1. Kızıl ötesi ışınlar; Uzaktan kumandalarda, infraret ısıtıcılarda, gece görüş sistemlerinde, termal kameralarda, güdümlü füzelerde, meteorolojide, haberleşmede,  kullanılır. sağlam ve hasta bir uzvun yaydığı kızıl ötesi ışınlar birbirinden farklı olduğundan; tıpta hastalık teşhisi içinde kullanılmaktadır.

ç. Görünür ışık; insan gözünün algılayabileceği bu ışınlar çok sıcak cisimlerden yayılırlar. Spektrumda çok küçük bir kısım oluşturur.

d. Mor ötesi ışınlar; Sahte para tanıma cihazlarında, mikroptan arındırma işlemlerinde kullanılır. Canlılarda D vitamini oluşmasını hızlandırır.

e. x-ışınları; Röntgen ve tomografi çekiminde, madde analizinde kullanılır. İnsan vücuduna zararlı etkileri vardır.

f. Gama ışınları; Radyoaktif silahlarda kullanılır. Aynı zamanda yıldız patlamalarında da meydana gelir. yanlış kullanıldığında canlı varlıkların dokularını tahrip eder, ancak kontrollü kullanılırsa kanserli hücreleri yok etmede kullanılır.

Organizmanın bir uyarıcıyı almaya başladığı en alt ve artık alamadığı
en üst sınır arasındaki bölüme, duyum eşiği diyoruz. En alt seviyeye alt
eşik, üst seviyeye de üst eşik diyoruz. Gözümüz, 380 – 760 milimikran ışık dalgalarını renkli olarak görür. Mor ötesi, kızıl ötesi ışınları gözümüz görmez.

 

Bir Cevap Yazın

*